Choć koniec lata i związane z nim nadejście jesieni nie zawsze wzbudzają nasz entuzjazm, z pewnością i wśród Was znajdą się osoby, które miło wspominają długie wieczory pod kocem czy przyjemne otulenie, jak daje założenie ulubionego swetra. Podpowiadamy, jaki sweter na jesień wybrać i dlaczego tak ważne jest, aby przed zakupem czytać skład odzieży.
Jesienny sweter – na każdą okazję?
Choć sweter kojarzy nam się raczej z niezobowiązującym strojem na co dzień, niektóre modele i modowe połączenia będą świetnie uzupełniały biurowy dress code, a także wspaniale komponowały się z wieczorową sukienką. To, w jaki sposób założysz sweter, z czym go zestawisz i jaki będzie miał krój, sprawi, że ten rodzaj odzieży będzie odpowiedni na wiele okazji – tych formalnych i zupełnie swobodnych.
Idealny sweter jesienny. Swetry syntetyczne vs swetry naturalne
Sweter, który kupujemy głównie z powodu zbliżającej się jesieni, nie musi służyć nam tylko podczas tej jednej pory roku. Jeśli będzie on wykonany z naturalnych materiałów, również latem znajdzie swoje zastosowanie np. w postaci narzutki na zwiewną sukienkę. Naturalne włókna sprawiają, że organizm nie będzie się w przegrzewał w swetrze – jesienią i zimą, dając ciepło i przyjemne otulenie, a latem chroniąc np. przed chłodniejszymi porywami wiatru.
Doskonała termoizolacja to jeden z wielu powodów, dla których warto wybierać swetry wykonane z naturalnych włókien. Wełna owcza, merino, z alpaki czy kaszmir to szlachetne materiały, które, choć należą do luksusowych, są coraz częściej promowane przez polskie marki odzieżowe.
Syntetyczne swetry przyczyniają się do nadmiernej potliwości i wcale nie dają aż tak wiele ciepła. Ponadto te wykonane z akrylu nie posłużą nam przez wiele sezonów, gdyż już po kilku praniach wyglądają na zużyte i mało atrakcyjne. Trudno w nich o komfort, szczególnie zimą, gdy często narażeni jesteśmy na nagłe zmiany temperatur — przebywając raz w nagrzanych pomieszczeniach, aby zaraz udać się na zewnątrz.
Jak powinien wyglądać idealny sweter jesienny?
Choć kwestie komfortu cieplnego są szczególnie ważne w okresie jesieni, kiedy to nasza odporność spada, a nam trudno jest przyzwyczaić się do niskich temperatur i słoty, to, jak wyglądamy, nosząc jesienny sweter, również ma znaczenie. Inny fason swetra założymy do biura, a inny na spacer czy wyjazd z przyjaciółkami do leśnej chatki. W pracy, na uczelni czy podczas innych formalnych sytuacji świetnie będziemy prezentować się w swetrze typu kardigan, który może zastąpić marynarkę. Takie zestawienie z koszulą czy ołówkową spódnicą jest nie tylko schludne i eleganckie, ale także bardzo kobiece.
W mniej zobowiązujących sytuacjach w kwestii wyboru swetra na jesień możemy pozwolić sobie na więcej. Golf, oversize czy sweter w formie tuniki – wybór zależeć będzie od tego, co pasuje do Twojej sylwetki i, co najważniejsze, od tego, w czym czujesz się dobrze!
Wybór swetra na jesień a ekologia. Idea slow fashion
Kompletując swoją jesienną szafę, warto podążać za ideą slow fashion, która promuje stworzenie tzw. szafy kapsułowej, składającej się z mniejszej liczby ubrań, które będą służyły nam przez lata. Przykładem takiej odzieży są damskie swetry jesienne od Aleksandry Suskiej – polskiej projektantki, która od lat tworzy unikalną odzież i dodatki z naturalnych włókien, tj. wełny owczej, wełny merynosa, alpaki czy kaszmiru. Ponadczasowość, na jaką stawia projektantka, sprawia, że fasony, kroje i kolorystyka damskich swetrów jesiennych oferowanych przez markę będą pasować do wielu stylizacji, okazji, a także aury, jaka panuje na zewnątrz. Przy okazji, stawiając na dobrej jakości odzież wykonaną z naturalnych materiałów, wspierasz środowisko, które tak bardzo cierpi przez nadmierny konsumpcjonizm i producentów, którzy w produkcji odzieży stawiają na takie materiały jak akryl, uważany za największy grzech branży tekstylnej na świecie.