Nauczenie się, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, może być trudne. Należy nie tylko wybrać odpowiednie ubranie do miejsca pracy, ale także zwrócić uwagę na dress code. Stosując się do tych wskazówek, możesz zwiększyć swoje szanse na wybór. Oto kilka typowych błędów, których należy unikać podczas ubierania się na rozmowę kwalifikacyjną. Założenie zbyt dużej koszuli lub bluzki sprawi, że będziesz wyglądać jak dziecko lub rodzic. Nie zapominaj o kolorach, które nosisz, i pamiętaj o dobraniu odpowiednich akcesoriów, które uzupełnią Twój strój.
Formalność biznesowa
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej wymagane jest noszenie stroju biznesowego, a także marynarki i krawata. Pod marynarką dobrze wygląda prosta czarno-biała bluzka. Najlepszym rozwiązaniem jest obuwie z zamkniętymi palcami. Unikać należy butów na wysokim obcasie. Rajstopy lub czarne czółenka mogą dodać Twojemu strojowi klasy. Większość firm zezwala pracownicom na noszenie spódnic-sukien lub dopasowanych pantofli.
W przypadku spotkań biznesowych obowiązuje strój biznesowy, w tym marynarka i sukienka. Możesz również zdecydować się na marynarkę w stylu biznesowym, a tego rodzaju strój możesz wypożyczyć w Rent the Runway. Następnie załóż prosty złoty lub srebrny naszyjnik i zegarek. Strój biznesowy powinien dawać poczucie pewności siebie. Powinien też być łatwy w utrzymaniu.
Na stanowiskach kierowniczych lub wykonawczych wymagany jest strój biznesowy. Odpowiedni ubiór świadczy o gotowości i sile przywódczej. Innymi słowy, osoba rekrutująca chce zobaczyć, że jesteś gotowy na przyjęcie nowego poziomu odpowiedzialności. Biznesowy wygląd nada ton rozmowie kwalifikacyjnej i sprawi, że wyróżnisz się z tłumu. Dlatego ubierz się dobrze, aby mieć pewność, że otrzymasz telefon na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, skontaktuj się z Centrum Obsługi Kariery i poproś o wskazówki.
Wybierając strój biznesowy, należy pamiętać, że ważne jest, aby wyglądać czysto i świeżo. Unikaj ubrań z siłowni i strojów klubowych. Zwróć szczególną uwagę na swój wygląd, dbając o schludne włosy i minimalną ilość dodatków. Osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną będzie chciała zapamiętać Twój talent, więc pozwól mu zabłysnąć. Nie zapomnij wybrać butów, które pozwolą Ci wygodnie chodzić. Wysokie obcasy mogą odwracać uwagę od rozmowy kwalifikacyjnej. Przed oficjalną rozmową kwalifikacyjną należy zawsze wypróbować nowe buty.
Wygodna strona
Chociaż osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną prawdopodobnie doceni Twój profesjonalny wygląd, nie musisz być przesadnie formalny, aby zdobyć pracę. Prosty czarny lub szary garnitur, pasek i koszula wizytowa wystarczą w większości sytuacji na rozmowie kwalifikacyjnej bez konieczności rezygnacji ze stylu. Jeśli nie obowiązuje dress code business casual, wybierz sweter lub kardigan, który możesz założyć pod garnitur. Należy również założyć buty z zamkniętymi palcami. Nie zapomnij wysłać podziękowania za rozmowę kwalifikacyjną, niezależnie od wybranego stylu ubierania się.
Załóż wygodny strój – wygodny strój sprawi, że będziesz się dobrze czuć i zwiększy Twoją pewność siebie. Jeśli czujesz się niekomfortowo w swoim ubraniu, Twój rozmówca to zauważy i może Cię nawet całkowicie odrzucić. Postaraj się więc założyć coś, w czym czujesz się pewnie i co nie będzie odwracać uwagi od Twojego występu. Możesz nawet spróbować wypróbować nową parę butów przed rozmową kwalifikacyjną. Nie zapomnij też o odpowiednim obuwiu!
Twoje ubranie powinno być dopasowane i wygodne, ale musi też wyglądać profesjonalnie. Należy unikać ubrań, które się gniotą lub są brudne. Zużyte ubrania odzwierciedlają brak dbałości o szczegóły. Staraj się nosić czyste, starannie wyprasowane ubrania. Ciemno sprane dżinsy zapewniają wygodę i profesjonalizm. Spróbuj zestawić je z bluzką lub koszulą zapinaną na guziki. W ten sposób będziesz wyglądać profesjonalnie i wygodnie, a jednocześnie nie będziesz się krępować.
Wybierając odpowiedni strój, staraj się w jak największym stopniu przestrzegać dress code’u obowiązującego w danej firmie. Informacje na temat dress code’u można znaleźć na stronie internetowej firmy. Sprawdzenie strony internetowej firmy pod kątem zdjęć pracowników w strojach służbowych może dostarczyć pewnych wskazówek co do tego, jaki rodzaj stroju jest odpowiedni. Można również skontaktować się z pracodawcą, aby dowiedzieć się więcej na temat dress code’u. Niezależnie od niuansów dress code’u, zawsze najlepiej jest czuć się jak najwygodniej.
Kolory
Wybór odpowiednich kolorów do ubrania na rozmowę kwalifikacyjną jest ważny, aby przekazać właściwy komunikat. W zależności od stanowiska i firmy, można przekazać różne emocje, w tym niezawodność i autorytet. Istnieją jednak również kolory, które mogą wywoływać negatywne skojarzenia. Na przykład noszenie czerwieni może oznaczać wrogość lub bunt. Nie zawsze jednak rozsądnie jest nosić kolor czerwony, nawet jeśli starasz się o stanowisko kierownicze. W przypadku innych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych można używać innych kolorów, np. białego.
Wybierając kolory na rozmowę kwalifikacyjną, należy pamiętać, że reprezentujemy się przed pracodawcą. W zależności od roli, jaką pełnisz, możesz wybrać kolory, które oddają Twoją osobowość i styl. Kolor brązowy wyraża ciepło, a czerwony siłę i pasję. Czerwień symbolizuje również odwagę. Nie oznacza jednak zaufania. Dlatego kolor ten nie jest odpowiedni na rozmowy kwalifikacyjne dla osób na najniższym szczeblu. Jeśli jednak zajmujesz wysokie stanowisko i zależy Ci na bardziej krzykliwym wizerunku, rozważ założenie niebieskiego!
Czarny jest kolorem onieśmielającym, ale ma również silne przesłanie. Kolor ten jest często kojarzony z siłą i autorytetem. Dobrze sprawdza się podczas rozmów kwalifikacyjnych w sektorze prawniczym. Dodatkowo, czerń może być użyta jako kolor akcentujący. Choć może on sprawić, że osoba prowadząca rozmowę poczuje się defensywnie, noszenie go może również dodać Ci pewności siebie. Dla tych, którzy szukają bardziej swobodnej atmosfery, jasny szalik lub kolorowa chusta mogą pomóc w stworzeniu takiego wrażenia.
Oprócz unikania najbardziej oczywistych kolorów, należy również zastanowić się, w jaki sposób różne kolory mogą pomóc w przekazaniu informacji o swojej osobowości. Na przykład kolor niebieski komunikuje współpracę i pracę zespołową, więc można wybrać jego żywy odcień. Jeśli jednak ubiegasz się o bardziej konserwatywne stanowisko, powinieneś wybrać kolor neutralny, taki jak szary. Kolor ten sprawdza się również w środowisku zawodowym. Daje on osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną wyobrażenie o Twojej osobowości i nastawieniu.
Akcesoria
Ubierając się na rozmowę kwalifikacyjną, należy wziąć pod uwagę rodzaj pracy i obowiązujący w firmie dress code. Choć należy zachować profesjonalizm i powagę, zaleca się unikanie krzykliwych kolorów i nadmiernej ekspozycji. Pamiętaj, aby być pewnym siebie i dobrze ubranym, ale uważaj, aby nie sprawiać wrażenia zbyt pewnego siebie. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną należy zapoznać się z zasadami ubioru obowiązującymi w danej firmie. Mała torebka lub teczka w atrakcyjnym kolorze będzie doskonałym dodatkiem.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną można uzupełnić odpowiednim rodzajem akcesoriów. Niezależnie od tego, czy jest to bransoletka, czy para kolczyków, te elementy pomogą Ci wyglądać profesjonalnie i elegancko. Należy unikać noszenia zwisających kolczyków lub biżuterii, która będzie rozpraszać rozmówcę. Usuń pierścionki lub tatuaże, aby nie zwracać na siebie uwagi. Ponadto należy unikać noszenia biżuterii, która sprawia, że się wiercisz. Zamiast tego należy nosić akcesoria, które nie odwracają uwagi od ogólnego wyglądu.
Zegarek to klasyczny dodatek na rozmowę kwalifikacyjną, ale pamiętaj, aby unikać zbyt dużych lub rozpraszających kolczyków. Twój rozmówca będzie miał niewiele czasu, aby Cię zbadać, więc nie przesadzaj. Małe kolczyki na sztyftach będą wyglądać świetnie i będą bardziej odpowiednie niż duże wiszące kolczyki lub kółka. Innym prostym naszyjnikiem może być sznur pereł lub prosty wisiorek. Warstwowy naszyjnik może przyciągnąć uwagę do obojczyka.
Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna nie wymaga krawata, można go zastąpić modnym szalikiem. Często krawat nie jest konieczny na rozmowie o pracę w stylu business casual, ale szalik lub maska na twarz mogą być świetnym dodatkiem do stroju. W zależności od firmy można nosić muszkę, jeśli ma się odpowiedni styl biznesowy i doświadczenie. Muszka jest jednak odpowiednia tylko w przypadku niektórych rodzajów rozmów kwalifikacyjnych, np. w przypadku stanowisk artystycznych lub nietypowych firm.
Buty
Pierwszą wskazówką jest wybór stroju, który nie będzie rozpraszał rozmówcy. Staraj się ubierać w neutralnych odcieniach i unikaj wszystkiego, co jest zbyt krzykliwe. Generalnie, czarne lub granatowe garnitury i sukienki wyglądają profesjonalnie. Jeśli nie ma konkretnego powodu, aby nosić wzór, należy wybrać jednolity kolor. Jeśli musisz nosić wzór, wybierz niewielki, który nie będzie widoczny z drugiego końca pomieszczenia. Dobrze jest też ogolić się rano przed rozmową kwalifikacyjną.
Niezależnie od tego, czy uczestniczysz w rozmowie kwalifikacyjnej osobiście, czy też w nagrywanym na Skype spotkaniu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby wyglądać jak najlepiej. Pamiętaj o wygodnym ubraniu i obuwiu. Nowe buty mogą rozpraszać osobę prowadzącą rozmowę. Jeśli masz jakąkolwiek widoczną bieliznę, zakryj ją. Ogólnie rzecz biorąc, nie trzeba tego mówić, ale zawsze najlepiej jest założyć parę wygodnych trampek. Noś pasek do dżinsów. Jeśli wybierasz się na stanowisko handlowe, pamiętaj o związaniu włosów do tyłu. Nie noś też zbyt wielu butów. Upewnij się, że buty są odpowiednio dopasowane i nie są zbyt wysokie.
Jeśli masz problemy z wyborem stroju, postaw na konserwatyzm. Nietypowy strój z mnóstwem szczegółów nie pomoże Ci w zdobyciu pracy. Chwalenie się tatuażem prawdopodobnie przyniesie Ci odwrotny skutek. W czasach dotcomów można było zatrudnić się w sandałach. Jednak w dzisiejszym środowisku biznesowym prawdopodobieństwo odrzucenia kandydata jest znacznie większe, jeśli nie wygląda on równie elegancko.
Wreszcie, styl i dopasowanie stroju mają kluczowe znaczenie. Pamiętaj, aby wybrać coś, co będzie pasowało do Twojej sylwetki i co będzie wygodne w noszeniu, szczególnie jeśli chodzi o buty. Buty są często pomijanym elementem stroju. Dla kobiet najlepsze są buty wizytowe z zamkniętymi palcami i niewielkim obcasem. Mężczyźni powinni wybierać spodnie i koszule zapinane na guziki. Jeśli pogoda jest ciepła, nie należy nosić sandałów.